Wychowawca mgr Teresa Sewastynowicz
Dla każdego coś dobrego
Grupa uczniów klasy VIII postanowiła wykazać się umiejętnościami kucharskimi i upiec koleżankom i kolegom gofry. Wszystko się udało dzięki sprzętowi pozyskanemu z programu Laboratorium Przyszłości. Pozostali uczniowie wykonali w tym czasie elementy zimowej dekoracji klasy. Każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami.
Ocalić od zapomnienia
Uczniowie klasy VIII, jak co roku, wzięli udział w listopadowej akcji, która ma na celu zaangażowanie młodych ludzi w upamiętnienie historii.
28 października br., uczniowie pod opieką wychowawczyni oraz Pana Ryszarda Romańczuka udali się na cmentarz do Studzienicznej, aby uprzątnąć miejsca pamięci narodowej. Na początku Pan Ryszard opowiedział o 22 ofiarach zbrodni niemieckiego okupanta – żołnierzach AK i osobach cywilnych zamordowanych 2 czerwca 1944r. w Serwach, skąd szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Studzienicznej. Była to krótka, ale ciekawa lekcja historii. Następnie uczniowie zebrali z mogił wypalone znicze i zwiędłe kwiaty, wyrwali chwasty, wygrabili teren wokół nich, położyli świeże kwiaty i zapalili znicze. Na koniec wszyscy odmówili Anioł Pański za zmarłych.
Uczniowie oddali hołd poległym żołnierzom za ojczyznę, porządkując mogiły i zapalając znicze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.
Razem do kina
Czwartego października br. udaliśmy się do kina Cinema Lumiere w Suwałkach, w którym obejrzeliśmy film „Orlęta. Grodno’39” , dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca. Po powrocie na lekcji wychowawczej zwróciliśmy uwagę na los wielu dzieci, dla których wojna stała się szkołą przyspieszonego dojrzewania.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Od tego czasu co roku obchodzony jest 29 września, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży. Najważniejszymi beneficjentami tego dnia są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Z tej okazji uczniowie klasy VI i VIII odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. Na spotkaniu opowiadali o autorce oraz dlaczego warto czytać książki. Przeczytali fragmenty utworów Janiny Porazińskiej. Każdy czytający uczeń starał się zaprezentować wybrany fragment w taki sposób, aby zachęcić słuchaczy do sięgnięcia po książkę.
Natomiast uczniowie klasy V mieli okazję posłuchać fragmentów nowości książkowych, które można wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Tym uczniom czytała głośno Pani polonistka, która gorąco zachęcała wszystkich po sięgnięcie ciekawych lektur.
Teresa Sewastynowicz
103 rocznica odzyskania Niepodległości
Piknik Rodzinny
Światełko Pamięci Niezwyciężonym
Zajęcia z Fundacją Terra Desolata
PIKNIK