Świetlica szkolna


Kalendarze adwentowe wykonane w ramach konkursu

"Mój kalendarz adwentowy - Mein Adventskalender" przez uczniów SP w Płaskiej
Anna Abrycka

Bałwanki i renifery wykonane przez uczniów klas I-III SP w Płaskiej
Anna Abrycka

Adventskalender - kalendarz adwentowy wykonany przez uczniów klasy 6a w ramach kółka z języka niemieckiego
Anna Abrycka

Spotkanie z Sokolnikiem Dariuszem Macierzyńskim i jego Myszołowcem Elą

Pan Dariusz, nasz gość, jest członkiem polskiego Gniazada Sokolników. To jedyny w powiecie suwalskim Sokolnik. W ramach zadań edukacyjnych odwiedził uczniów naszej szkołu wraz z Elą - Myszołowcem (Parabuteo unicintus) - potoczna nazwa: Jastrząb Harrisa.
Opowiadał o swojej pasji, sposobach układania ptaka czyli trenowaniu i akcesoriach sokolniczych. Dzieci miały możliwość obejrzenia rękawicy, pęt, wanidła, karabińczyków, dzwoneczków itp.. Uczestnicy zadawali liczne pytania, np.: ile ma lat, co je, gdzie i jak spi, gdzie mieszka. Sokolnik opowiadał szczegółowo.
Na koniec zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Sokolnictwo – oznacza łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi. Ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania.
Początki sokolnictwa, którego historia sięga zamierzchłych czasów naszej cywilizacji, są trudne do ustalenia. Nie ma także dostatecznych źródeł na podstawie, których można by jednoznacznie określić miejsce, z którego sokolnictwo się wywodzi. Najprawdopodobniej powstało ono w Azji. Już w pismach Konfucjusza można przeczytać, iż sokolnictwo było znane w Chinach i Japonii od niepamiętnych czasów, a cesarz Wen Wang (ok. 1150 lat p.n.e.) oddawał się mu z wielką pasją. Są też zdania, iż sokolnictwo powstało na Bliskim Wschodzie.
Na naszych ziemiach, sokolnictwo pojawiło się około X wieku i najprawdopodobniej zostało przejęte od Tatarów. Historyczne przekazy świadczą, iż Bolesław Chrobry (l.992-1025) utrzymywał ptaszników z różnych krajów, a po nim także Bolesław II Śmiały. Za panowania Piastów (XIII-XIV w.) funkcjonowały już duże sokolarnie królewskie, z których największa znajdowała się w Łowiczu, zaś nie mniej znane – w Niepołomicach, Płocku i Miechowie. (http://gniazdosokolnikow.pl).
Obecnie polskich sokolników zrzesza Gniazdo Sokolników. Głównym zadaniem tego stowarzyszenia jest kultywowanie tradycji i sztuki sokolnictwa oraz działalność na rzecz ochrony ptaków drapieżnych. Obecnie do Gniazda należy około 150 osób z całego kraju. Oprócz polowania z ptakami łowczymi członkowie prowadzą również: hodowlę i rehabilitację ptaków drapieżnych, reintrodukcje sokołów wędrownych, ochronę biologiczną obiektów i upraw, a także pokazy układania ptaków oraz lekcje edukacyjne, etc.. Dorocznymi spotkaniami sokolników są: wiosenne - Walne Zebrania Gniazda oraz jesienne - Konkursy Latawcowe i Ogólnopolskie Łowy z Sokołami.

Kinga Macierzyńska

Niepodległa .

Gry i zabawy staropolskie zorganizowane przez Panią Kingę Macierzyńską