Wychowawca mgr Teresa Sewastynowicz
3 czerwca Dzień Rodziny
Uczniowie wzięli udział w pikniku rodzinnym. Było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz pyszna grochówka ugotowana przez nasze panie kucharki. Potem lody i wata cukrowa. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z animatorem. Na koniec można było obejrzeć prezentację służb mundurowych i wyszaleć się na dmuchanych zjeżdżalniach i tunelach.
SACROTRUCK w naszej szkole
SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach.
Z okazji 102 rocznicy urodzin Jana Pawła II patrona naszej szkoły uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach w samochodzie. Zobaczyli pamiątki związane ze Szlakami Papieskimi oraz Janem Pawłem II. Usłyszeli wywiady z ostatnimi żyjącymi osobami, które wędrowały po Krakowie, po górach i pływały na kajakach razem z Karolem Wojtyłą w różnych okresach jego życia. W ramach SacroTrucka przenieśli się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki specjalnym okularom mogli „być” w miejscach, gdzie swoje ślady odcisnął Ojciec Święty. Były pokazy filmowe w 360 stopniach w okularach VR
„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain.
Dnia 27.04.2022r uczniowie klasy VII, VIIIa i VIIIb wybrali się na spektakl „We love Chopin” w wykonaniu artystów baletu Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy dali widzom dawkę Fryderyka Chopina oraz ruch i taniec. Pozwolili zobaczyć i głębiej odczuć zawarte w muzyce emocje.
Następnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które znajduje się w dawnym Pałacu Branickich będącym jedną z najciekawszych barokowych rezydencji Europy Środkowo-Wschodniej, opatrzonym w XVIII wieku mianem „Polskiego Wersalu”.
Na koniec uczniowie udali się do Centrum Rozrywki. Część skorzystała z escspe roomu, czyli pokoju zagadek. Zostali zamknięci w pokoju, w którym rozwiązywali zagadki, szukali przedmiotów, składali elementy jak puzzle, aby ostatecznie z niego uciec. Pozostali udali się na laserowy paintball. Stoczyli bitwę, gdzie ważne było, by Twój laser był szybszy niż laser przeciwnika. By Twój zespół był skuteczniejszy, celniejszy i bardziej zdeterminowany od drugiej ekipy. To kreatywne spędzenie czasu dostarczyło wszystkim wiele radości.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald's, w którym wszyscy zaspokoili głód po dniu pełnym atrakcji. Wszyscy zadowoleni choć zmęczeni wrócili do swoich domów.
Oddajemy hołd tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę
Kwiecień jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski. Uczniowie klasy VII zapalili znicze przy pomniku żołnierzy polskich, którzy zostali rozjechani czołgiem przez Rosjan 24 września 1939 roku na drodze pomiędzy Mikaszówką a Płaską.
Wyjazd do kina
29 marca 2022r. uczniowie klasy VII i VIIIa wybrali się do kina w Suwałkach na zabawny, wciągający, a przy tym znakomicie zagrany film pt. „Za duży na bajki”. Uczniowie obejrzeli nietypową opowieść o relacjach rodzinnych i trudnym procesie dochodzenia do samodzielności, problemie otyłości wśród dzieci, zaletach płynących ze zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Wszyscy oglądali film z zapartym tchem, gdyż poważne tematy zostały zrównoważone scenami komediowymi. Po filmie uczniowie mieli trochę czasu wolnego, który spędzili przy wspólnym posiłku i na drobnych zakupach. Obejrzany film okazał się doskonałym punktem wyjścia do realizacji tematu na godzinie wychowawczej: Odwaga wobec ludzi i siebie.
MIKOŁAJKI
W Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach wymienia się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje). W tym roku my też wylosowaliśmy „swojego mikołajka” i przygotowaliśmy upominki niespodzianki, którymi się wymieniliśmy. W ten mikołajkowy dzień przyświecał nam jeden cel – szczerzenie szczęścia i radości. Szkoda, że następne mikołajki dopiero za rok.
Ocalić od zapomnienia
Uczniowie klasy VII, jak co roku, wzięli udział w listopadowej akcji, która ma na celu zaangażowanie młodych ludzi w upamiętnienie historii.
29 października br., w piękny słoneczny dzień uczniowie udali się na cmentarz do Mikaszówki, aby uprzątnąć groby poległych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Na początku Pan Ryszard Romańczuk opowiedział o spoczywających żołnierzach na tym cmentarzu. Była to krótka, ale ciekawa lekcja historii. Następnie część uczniów pod opieką Pana Ryszarda Romańczuka pozbierała śmieci wokół ogrodzenia cmentarza, a pozostali wraz w Panią Teresą Sewastynowicz zebrali z mogił wypalone znicze i zwiędłe kwiaty, wyrwali chwasty, umyli pomniki i wygrabili teren wokół nich, położyli świeże kwiaty i zapalili znicze. Na koniec wszyscy odmówili Anioł Pański za zmarłych.
Uczniowie oddali hołd poległym żołnierzom za ojczyznę, porządkując mogiły i zapalając znicze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.
Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki
26 października 2021 r. uczniowie klasy VII, VIIIa i VIIIb udali się na wycieczkę do naszej stolicy. Warszawa przywitała wycieczkowiczów piękną pogodą, więc na początku poszliśmy się do Manufaktury Czekolady, w której mogliśmy spróbować gorącej czekolady, potem wykonać własną czekoladę z bakaliami oraz posłuchać i obejrzeć prezentację o ziarnach kakaowca.
Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która poprowadziła nas na trzygodzinny spacer szlakiem „Kamieni na szaniec”. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta na Cmentarzu Powązkowskim. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: „Zośka”, „Alek” i „Rudy”, ich koledzy, a także autor lektury Aleksander Kamiński. Ich pamięć uczciliśmy zapaleniem zniczy. Uczniowie zobaczyli miejsca walki Rudego, Alka i Zośki z okupantem w czasie II wojny światowej. Byliśmy na Pawiaku. To było największe niemieckie więzienie polityczne na terytorium okupowanej Polski. Zostało zniszczone przez Niemców w czasie powstania warszawskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki było miejsce słynnej Akcji pod Arsenałem, która miała na celu uwolnienie „Rudego”. Następnie udaliśmy się na aleję Szucha, czyli do miejsca, gdzie było dawne gestapowskie więzienie, w którym to przesłuchiwany był „Rudy”.
Przechodząc przez pl. marsz. Józefa Piłsudskiego mieliśmy przyjemność obejrzeć uroczyste składanie wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez zagraniczną delegację.
Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, z którego Alek odkręcił i schował płytę niemiecką, aby odkryć napis: „Mikołajowi Kopernikowi wdzięczny naród”.
W czasie wycieczki poznaliśmy najważniejsze wydarzenia z życia „Zośki”, „Rudego” i „Alka” z książki Aleksandra Kamieńskiego, ich ideały i dramaty, bohaterskie czyny jak również obraz życia w okupowanej Warszawie.
Niewątpliwie wycieczka była dla nas niepowtarzalną lekcją. Zobaczyliśmy konkretne miejsca związane z osobami i wydarzeniami opisanymi w lekturze, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
ROK SZKOLNY 2021/ 2022
Samorząd klasy VII
Mateusz Bieliński
Michalina Klukowska
Krzysztof Chiliński
NA SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
29 listopada 2019r. uczniowie klas V i VI pod opieką wychowawczyń udali na jednodniową wycieczkę do Przystani Świętego Mikołaja, która stacjonuje w Ośrodku Wypoczynkowym Gwarek w Giżycku. W czasie pięciogodzinnych zajęć , które prowadziły elfy uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach, m.in.:
• Igloo – wizyta u pingwinów w ich śnieżnym dmuchanym domu. Tegoroczna nowość.
• Stajenka – szopka z żywymi zwierzętami.
• Pracownia Elfów - tutaj tworzy się ozdoby bożonarodzeniowe.
• Strażnik Tradycji - punkty, w których uczestnicy w przystępny i ciekawy sposób poznają bożonarodzeniowe tradycje.
• Komnata Świętego Mikołaja - spotkanie ze Św. Mikołajem, konkurs kolęd, rozmowy.
• Poczta - najszybsza droga, którą lista prezentów trafia do Elfiej Fabryki.
• Plac Zabaw im. Rudolfa Czerwononosego - chwila wytchnienia na ogromnym placu zabaw to frajda dla dużego i małego.
W trakcie zajęć uczniowie zjedli obiad. Mogli też zakupić drobne pamiątki.
Uczniowie w trakcie zajęć nie nudzili się, z chęcią oraz niecierpliwością brali w nich udział. Świąteczna scenografia i atmosfera sprawiły, że wszystko było magiczne i pełne uroku.
DLA NIEPODLEGŁEJ
• Uczniowie naszej klasy wzięli udział w uroczystym śpiewie hymnu narodowego 08.11.2019r. o godz. 11.11.
• Przygotowali w klasie gazetkę okolicznościową.
• 12 listopada obejrzeli pokaz historyczny „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.
• Troje uczniów z klasy wzięło udział w szkolnym konkursie „Niepodległa w piosence”.
• 13 listopada udali się do Biblioteki Publicznej w Płaskiej na zajęcia: „O Święcie Niepodległości poważnie i na wesoło”, w trakcie których poszerzyli wiedzę historyczną. Oglądali albumy, słuchali utworów muzycznych i zagrali w kółko i krzyżyk. Na zakończenie pani Basia nagrodziła wszystkich lizakami.
Ocalić od zapomnienia
Uczniowie klasy V, jak co roku, wzięli udział w akcji „Ocalić od zapomnienia”, która ma na celu zaangażowanie młodych ludzi w upamiętnianie historii.
29 listopada 2019r. udali się do miejsc pamięci, aby posprzątać mogiłę poległych żołnierzy. Uczniowie umyli tablicę, zebrali wypalone znicze i zwiędłe kwiaty, wygrabili teren wokół pomnika. Odmówili krótki pacierz, zapalili znicze i położyli świeże kwiaty.
Poznajemy Suwalszczyznę
W myśl powiedzenia: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie klasy V i klas VI postanowili bliżej przyjrzeć się naszej „Małej Ojczyźnie”. Wyruszyli więc 18 września 2019r. na wycieczkę po Suwalszczyźnie. Na początku zatrzymali się w Gibach na wzgórzu, gdzie stoi 266 dębowych krzyży upamiętniających ofiary Obławy Augustowskiej. Następnie udali się do Sejn, gdzie obejrzeli pomnik Powstania Sejneńskiego, Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z cudowną figurą Matki Bożej Sejneńskiej oraz Klasztor Podominikański. Kolejnym celem było Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Zmierzając do Wigier uczniowie podziwiali jezioro Wigry, należące do Wigierskiego Parku Narodowego. Usłyszeli też od pani przewodnik ciekawą legendę o pojawieniu się siei w tym jeziorze. Następnie weszli na teren Pokamedulskiego Klasztoru do Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Zwrócili uwagę na styl gotycki, charakteryzujący się bogatymi złoceniami. Zeszli też do krypt w kościele, a następnie obejrzeli Apartamenty Papieskie, w których Jan Paweł II przebywał w czasie pielgrzymki w 1999 roku. Kolejnym przystankiem były Suwałki, gdzie uczestnicy wycieczki zjedli obiad i ponieważ tego dnia pogoda nie dopisywała, szybko udali się na Cisową Górę w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Wysokość 265 m pokonali wszyscy, by móc podziwiać niepowtarzalny krajobraz jezior, malownicze, bezleśne wzgórza morenowe, łąki, torfowiska i wzniesienia terenu. Na zakończenie wycieczki udali się ponownie do Suwałk. W trakcie spaceru ulicami miasta uczniowie usłyszeli o jego historii, byli przy pomniku poetki Marii Konopnickiej i odszukali kilka ukrytych w mieście krasnoludków.
Mimo że było dość chłodno i deszczowo, wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi w wiedzę o naszym regionie.
Piknik Rodzinny
Światełko Pamięci Niezwyciężonym
Zajęcia z Fundacją Terra Desolata
PIKNIK