Klasa 5


Wychowawca mgr Teresa Sewastynowicz

Mikołajki klasowe

NA SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
29 listopada 2019r. uczniowie klas V i VI pod opieką wychowawczyń udali na jednodniową wycieczkę do Przystani Świętego Mikołaja, która stacjonuje w Ośrodku Wypoczynkowym Gwarek w Giżycku. W czasie pięciogodzinnych zajęć , które prowadziły elfy uczniowie wzięli udział w licznych zajęciach, m.in.:
• Igloo – wizyta u pingwinów w ich śnieżnym dmuchanym domu. Tegoroczna nowość.
• Stajenka – szopka z żywymi zwierzętami.
• Pracownia Elfów - tutaj tworzy się ozdoby bożonarodzeniowe.
• Strażnik Tradycji - punkty, w których uczestnicy w przystępny i ciekawy sposób poznają bożonarodzeniowe tradycje.
• Komnata Świętego Mikołaja - spotkanie ze Św. Mikołajem, konkurs kolęd, rozmowy.
• Poczta - najszybsza droga, którą lista prezentów trafia do Elfiej Fabryki.
• Plac Zabaw im. Rudolfa Czerwononosego - chwila wytchnienia na ogromnym placu zabaw to frajda dla dużego i małego.
W trakcie zajęć uczniowie zjedli obiad. Mogli też zakupić drobne pamiątki.
Uczniowie w trakcie zajęć nie nudzili się, z chęcią oraz niecierpliwością brali w nich udział. Świąteczna scenografia i atmosfera sprawiły, że wszystko było magiczne i pełne uroku.

ANDRZEJKI
28.11.2019 roku uczniowie klasy V bawili się na szkolnej dyskotece. Były indywidualne tańce, i wspólne kółeczko. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej i disco polo.

DLA NIEPODLEGŁEJ
• Uczniowie naszej klasy wzięli udział w uroczystym śpiewie hymnu narodowego 08.11.2019r. o godz. 11.11.
• Przygotowali w klasie gazetkę okolicznościową.
• 12 listopada obejrzeli pokaz historyczny „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.
• Troje uczniów z klasy wzięło udział w szkolnym konkursie „Niepodległa w piosence”.
• 13 listopada udali się do Biblioteki Publicznej w Płaskiej na zajęcia: „O Święcie Niepodległości poważnie i na wesoło”, w trakcie których poszerzyli wiedzę historyczną. Oglądali albumy, słuchali utworów muzycznych i zagrali w kółko i krzyżyk. Na zakończenie pani Basia nagrodziła wszystkich lizakami.

Ocalić od zapomnienia
Uczniowie klasy V, jak co roku, wzięli udział w akcji „Ocalić od zapomnienia”, która ma na celu zaangażowanie młodych ludzi w upamiętnianie historii.
29 listopada 2019r. udali się do miejsc pamięci, aby posprzątać mogiłę poległych żołnierzy. Uczniowie umyli tablicę, zebrali wypalone znicze i zwiędłe kwiaty, wygrabili teren wokół pomnika. Odmówili krótki pacierz, zapalili znicze i położyli świeże kwiaty.

Poznajemy Suwalszczyznę
W myśl powiedzenia: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie klasy V i klas VI postanowili bliżej przyjrzeć się naszej „Małej Ojczyźnie”. Wyruszyli więc 18 września 2019r. na wycieczkę po Suwalszczyźnie. Na początku zatrzymali się w Gibach na wzgórzu, gdzie stoi 266 dębowych krzyży upamiętniających ofiary Obławy Augustowskiej. Następnie udali się do Sejn, gdzie obejrzeli pomnik Powstania Sejneńskiego, Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z cudowną figurą Matki Bożej Sejneńskiej oraz Klasztor Podominikański. Kolejnym celem było Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Zmierzając do Wigier uczniowie podziwiali jezioro Wigry, należące do Wigierskiego Parku Narodowego. Usłyszeli też od pani przewodnik ciekawą legendę o pojawieniu się siei w tym jeziorze. Następnie weszli na teren Pokamedulskiego Klasztoru do Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Zwrócili uwagę na styl gotycki, charakteryzujący się bogatymi złoceniami. Zeszli też do krypt w kościele, a następnie obejrzeli Apartamenty Papieskie, w których Jan Paweł II przebywał w czasie pielgrzymki w 1999 roku. Kolejnym przystankiem były Suwałki, gdzie uczestnicy wycieczki zjedli obiad i ponieważ tego dnia pogoda nie dopisywała, szybko udali się na Cisową Górę w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Wysokość 265 m pokonali wszyscy, by móc podziwiać niepowtarzalny krajobraz jezior, malownicze, bezleśne wzgórza morenowe, łąki, torfowiska i wzniesienia terenu. Na zakończenie wycieczki udali się ponownie do Suwałk. W trakcie spaceru ulicami miasta uczniowie usłyszeli o jego historii, byli przy pomniku poetki Marii Konopnickiej i odszukali kilka ukrytych w mieście krasnoludków.
Mimo że było dość chłodno i deszczowo, wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi w wiedzę o naszym regionie.