Klasa 4


Wychowawca mgr Teresa Sewastynowicz

Podsumowanie akcji „Rodacy - Bohaterom na Podlasiu”
Uczennice klasy IV Michalina Klukowska i Maja Wiszniewska wzięły udział w podsumowaniu projektu „Rodacy - Bohaterom na Podlasiu” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Odra – Niemen. W ramach tego projektu uczniowie klasy IV wraz z rodzicami włączyli się w Akcję Rodacy Bohaterom – przygotowanie paczek na Święta Bożego Narodzenia dla polskich kombatantów na Kresach.

 

Poznaj swój kraj
Uczniowie klasy IV, Va i Vb 04 czerwca br. poznawali północno - wschodnią część Polski. Zwiedzanie zaczęli od Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, które co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów, którzy to miejsce nazwali „Częstochową Północy”. Uczniowie podziwiali barokowe organy z ruchomymi figurkami podczas krótkiego koncertu organowego. Następnie udali się do Parku Miniatur Warmii i Mazur zwanego Mazurolandią. Przewodnik oprowadził po terenie Parku. W zbiorach znajdują się miniatury w skali 1: 25 wybranych, charakterystycznych dla regionu obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne. Miniatury rozlokowane są jakby na gigantycznej mapie Warmii i Mazur. W ten sposób „wędrując” po regionie, zwiedza się najważniejsze, także już nieistniejące, budowle dawnych Prus Wschodnich. Następnie wycieczka udała się do Wilczego Szańca – kwatery głównej Wodza Trzeciej Rzeszy, która była doskonale zabezpieczona i pozostała ukryta do końca II wojny światowej. Potężne betonowe bloki oraz bunkry szczególne zainteresowały naszych chłopców. W Mrągowie wszyscy udali się na posiłek do McDonald´s. Następnie wszyscy udali się do Rynu, aby zwiedzić zamek, który został zbudowany na potrzeby zakonu krzyżackiego, obecnie został zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel. Wycieczka zakończyła się szczęśliwym powrotem do domów. Walory obejrzanych miejsc i lekcja historii, którą przeżyli uczestnicy wyprawy, na długo pozostaną w pamięci.

Dzień Dziecka
„Życie to plac zabaw” – napisał Laurent Gournelle. W czasie festynu teren szkoły i stadion przypominał wielki, radosny plac zabaw. 1 czerwca br. uczniowie naszej klasy wraz z rodzicami bawili się wspólnie z licznie przybyłymi mieszkańcami gminy na festynie zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Było wiele atrakcji. W programie znalazły się pokazy sprzętu policji, straży granicznej, ochotniczej straży pożarnej. Zainteresowaniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia oraz basen kule wodne. Można też było obejrzeć oraz nabyć prace plastyczne naszych uczniów. Poza tym dzieci chętnie grały w kręgle, robiły z papieru samoloty oraz przeprowadzały pierwsze doświadczenia chemiczne. Posilić się mogły smakowitą grochówką oraz kiełbaską upieczoną nad ogniskiem. Hitem była wata cukrowa. Po kilku godzinach wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i radośni opuszczali stadion.

Czwartoklasiści wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci ”Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”

Z książką na TY
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek, który ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji uczniowie klasy IV odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Płaskiej. Pani bibliotekarka oprowadziła po bibliotece i czytelni, opowiedziała o pracy bibliotekarza. Zorganizowała konkurs wiedzy z literatury. Uczniowie świetnie bawili się w trakcie „literackich warcab”. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodyczami.

Uczniowie klasy IV i Va wybrali się do kina w Suwałkach, aby obejrzeć film pt. „Dumbo”. Film należy do gatunku przygodowych i opowiada o losach malutkiego słonika, który urodził się z dużymi uszami i stał się pośmiewiskiem upadającego cyrku. Dzieje się tak do czasu… kichnięcia. Wtedy okazuje się, że Dumbo potrafi latać. Jego losy związane są ludźmi pracującymi w cyrku, gdzie znajduje przyjaciół, dzięki którym wraz ze swoją mamą odzyskuje wolność. Film ukazuje problemy związane z akceptacją, istotą wolności, przyjaźnią, możliwością dokonania wyboru czy odwagą. Uczniowie z przyjemnością obejrzeli wzruszającą historię Dumba i zgodzili się, że warta jest ona poznania.

Pamiętamy o Ojcu Świętym
14 rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, Papieża - Polaka uczniowie klasy IV uczcili biorąc udział w konkursie wiedzy o Ojcu Świętym oraz w konkursie plastycznym „Dziękuję Ci Ojcze Święty za Ewangelię życia”. Gratulujemy naszej koleżance Michalince, która zajęła I miejsce w konkursie plastycznym.

Bezpieczna droga - Dobrze cię widzieć
Uczniowie klasy IV włączyli się w ogólnopolską kampanię społeczną „Dobrze cię widzieć” w ramach projektu „Bezpieczna droga”, której celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań poza domem, kształcenie nawyków bezpiecznego i mądrego uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których obejrzeli animacje pt. „Bieg” i „Górka”, dyskutowali o zachowaniu bohaterów oraz o ich mocnych stronach. Następnie wykonali ćwiczenie „Widać jak na dłoni”, zaprezentowali swoje mocne strony oraz postarali się dostrzec też mocne strony kolegów. Zajęcia zakończyła zabawa „Reporter”. Po zajęciach uczniowie otrzymali plany lekcji oraz kamizelki odblaskowe.

Choinka szkolna
Tańce, zabawy, spotkanie przy wspólnym stole oraz prezenty od Ruchu Pomocników Kościoła w Choszczówce, za które serdecznie dziękujemy.

W krainie filmu
07 lutego 2019 roku uczniowie klasy IV, Vb i VI wybrali się do kina „Iskra” w Augustowie na Multimedialne Widowisko Filmowe pt. „Wehikuł Czasu”. Spektakl zapoznał młodych widzów z zasadami robienia filmu, jego twórcami oraz rodzajami planów filmowych. W widowisku wykorzystano multimedia, filmową kamerę, inteligentne ruchome oświetlenie, estradowe nagłośnienie. Spektakl doskonale spełnił rolę dydaktyczną i rozrywkową

Hej kolęda, kolęda
Uczniowie klasy IV 21 grudnia 2018 roku wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. Obejrzeli jasełka przygotowane przez starszych uczniów naszej szkoły, wspólnie ze wszystkimi śpiewali kolędy oraz spotkali się przy wspólnym stole, aby złożyć sobie nawzajem życzenia i podzielić się opłatkiem

Bohaterom na Kresach
Rodzice i uczniowie klasy IV włączyli się w akcję RODACY BOHATEROM, aby wesprzeć polskich Kombatantów na Kresach. Przynieśli wiele produktów, który wzbogaciły zbiórkę. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują za hojność.

W Magicznej Krainie Świętego Mikołaja
Dnia 10 grudnia 2018 roku uczniowie klasy IV, Va i VII wybrali się do Kętrzyna. W programie wycieczki była wizyta w konsulacie św. Mikołaja. Powstał on w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje wspaniałe bombki, znane na całym świecie.
Uczestnicy wyjazdu między innymi zobaczyli pokaz dmuchania ozdób ze szkła. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 700 stopni Celsjusza. Niektórzy mogli sami wydmuchać ze szkła własną ozdobę. Każdy mógł pięknie ozdobić dwie bombki, które zabrał ze sobą do domu. Uczniowie zwiedzili galerię firmy Doroszko, gdzie obejrzeli tysiące ręcznie wykonanych ozdób. Najbardziej zachwyciła królowa lodu – Elza oraz biała suknia panny młodej. Na koniec wszyscy otrzymali ozdobne karty z okolicznościową pieczęcią, na których mogą napisać list do św. Mikołaja. Chętni zakupili w przyzakładowym sklepiku świąteczne pamiątki i zrobili zdjęcia.
Wszyscy ciekawie spędzili czas i przywieźli ze sobą fantastyczne pamiątki w postaci bombek.

 

Andrzejki
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj i okazja do dobrej zabawy. W naszej szkole 29.11.2018 roku uczniowie bawili się na dyskotece. Były indywidualne tańce, kółeczko czy pociąg. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej i disco polo. Natomiast następnego dnia były wróżby. Choć uczniowie traktowali je z przymrużeniem oka, to cieszyły się zainteresowaniem. Mogli dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości, jaki będą wykonywać zawód, kto pierwszy spotka swoją sympatię. Czas zabawy minął szybko i trzeba było iść do domu.

Na „Zebraniu”
Uczniowie klasy IV i Vb 22.11.2018r. wybrali się do Augustowa, gdzie w kinie „Iskra” wzięli udział w interaktywnym spektaklu pt. „Zebranie” przygotowanym przez Polski Teatr Dramatyczny. Była to historia o braku tolerancji, ksenofobii i kłamstwie. Uczniowie sami mogli zdecydować – Kto kłamie i dlaczego kłamie? Było to niepowtarzalne, multimedialne, interaktywne, współtworzone przez dzieci przedstawienie.

T.Sewastynowicz.

Pamiętamy o poległych żołnierzach
Listopad to miesiąc, w którym wspominamy zmarłych. W tym czasie odwiedzamy groby naszych najbliższych zmarłych, ale też dbamy o mogiły żołnierzy. Uczniowie odwiedzili miejsce spoczynku dwóch żołnierzy zamordowanych przez sowieckich czołgistów. Posprzątali wokół pomnika, zebrali wypalone i zapalili nowe znicze oraz odmówili Anioł Pański.

Dla Niepodległej
Uczniowie klasy IV wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w naszej gminie. Najpierw pokonali 1,5 km w „marszobiegu Niepodległości”, potem bawili się na stadionie. Najbardziej podobała się zjeżdżalnia oraz gry i zabawy dla dzieci. Były nagrody oraz pyszna grochówka z wkładką, kotyliony, biało – czerwone chorągiewki i balony. W niedzielę wzięli udział we Mszy Św. oraz w uroczystej akademii „Droga do wolności” przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.

9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 uczniowie naszej klasy dołączyli do kilku milionów innych uczniów i zaśpiewali hymn Polski, włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

3 listopada 2018 r. w Studzienicznej odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 13 uczniów klasy IV trzymało biało – czerwone flagi w czasie sadzenia stu dębów.

Wspólna zabawa
Uczniowie naszej klasy po raz pierwszy wzięli udział w szkolnej dyskotece. Wszyscy bawili się doskonale.

18 października 2018 r. uczniowie naszej klasy wzięli udział w akcji

„Milion dzieci odmawia różaniec”

W tle z Niepodległą
Uczniowie IV klasy 15 października 2018 r. wzięli udział w projekcie „W tle z Niepodległą” zorganizowanym przez Panią Barbarę Wasilewską z biblioteki publicznej. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 zespoły i ruszyli w teren, aby odnaleźć ukryte zadania związane z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali poszczególne zadania i wykazali się wiedzą na ten temat. Podchody zakończyły się w budynku biblioteki, gdzie dzieciaki znalazły słodkie upominki. Udział w zajęciach poszerzył wiedzę uczniów i pozwolił ciekawie spędzić czas.

My czwartacy jesteśmy rozważni,
raz radośni , a raz poważni.
Krystian, Filip, Krzyś i Tomek,
Szymek, Maksio i Sebastian,
Oskar, Piotrek i Adrianek
regularnie się sprzeczają
wszystkich często w nosie mają.
Tylko nasz gospodarz Mati
czasem głośno krzyknie na nich,
by ciągle nie rozrabiali
i grzecznie się zachowywali.
Patrycja, Maja, Majeczka,
Julka, Zuzia, Michalinka
i mała panienka Marlenka
to dziewczyny jak maliny.
Ładne uśmiechy mają
na lekcjach szóstki zbierają.
Pani Teresa całe staranie
wkłada w nasze wychowanie,
w mądre głowy wiedzę wtłacza
małe psoty nam wybacza.
To jest właśnie nasza klasa cała
Razem i osobno wspaniała.